Специалност „Новогръцка филология“ има удоволствието да Ви покани на семинар по история на гръцкия език, организиран в рамките на нашата филологическа работилница ERGASTERION NEOHELLENICUM, който ще се състои на 27 ноември 2024 г. от 16:30 ч. в Ректората, зала 176.
Темите и лекторите са следните:
1. Проф. д.ф.н. Мирена Славова: „Фонетични характеристики на старогръцкия език“
2. Гл. ас. д-р Николай Шаранков: „Гръцкият език по българските земи“
3. Докторант Борислав Петров: „Гръцкият език на индоевропейски фон“.
Биографични данни за нашите лектори:
Проф. д.ф.н. Мирена Славова е завършила класическа филология в Софийския университет през 1981 г. Придобива докторска степен с дисертация на тема „Диалектът на мегарските понтийски колонии и рецепцията на елинистическото койне“ през 1988 г. Доктор на филологическите науки (2004 г.) с дисертация на тема „Фонетика на гръцките надписи от България“. От 2007 г. е професор по класически езици (старогръцки език) с хабилитационен труд „<I> диграфите в тракийски език“. От 2005 до 2015 г. е ръководител на Катедрата по класическа филология. Стипендиант на фондация „Онасис“ в Атина (2002 г.) и „Мелон“ (2006 г.) в Американския изследователски институт в Истанбул. Основните ѝ научни интереси са в областта на старогръцкото езикознание – фонетика, морфология, лексикология, етапи и историческо развитие на езика, ономастика, езикът на старогръцките надписи, както и езиковата ситуация и културата на Балканите в античността. Преподавателската ѝ работа обхваща курсове по фонетика и морфология на старогръцкия език, старогръцки език и автори (драма и проза), старогръцки език за начинаещи.
Гл. ас. д-р Николай Шаранков е бакалавър (2001) и докторант по класическа филология (2002-2004). От 2005 г. е асистент по история и историческа граматика на класическите езици. От 2002 г. е член на редакционната колегия на списание Archaeologia Bulgarica, а от 2003 г. – сътрудник на списание L’Année épigraphique. Специализира в Женева. Преподава историческа граматика на старогръцкия език, старогръцки език и автори – атическа ораторска проза и лирика, старогръцки език за начинаещи в специалност „Стара история”. Основните му научни интереси са в областта на историята и историческата граматика на гръцкия и латинския език, палеобалкански езици, антична култура, културна история на българските земи в древността.
Ас. Борислав Петров е асистент в Катедрата по общо, индоевропейско и балканско езикознание при Факултета по славянски филологии. Завършил е специалност „Класическа филология“ през 2021 и магистърската програма „Старобългаристика“ през 2022 г. В момента работи върху дисертация на тема: „Семантика на адиективната деривация в индоевропейските езици“.