Home » Новини
Category Archives: Новини
Новогодишно тържество
Драги студенти и възпитаници на специалност „Новогръцка филология“ в СУ,
Скъпи колеги и приятели,
Честита, здрава и успешна 2025 година!
Καλή χρονιά με υγεία, ειρήνη και δημιουργία!
Имаме удоволствието да ви поканим на традиционното си новогодишно тържество Κοπή της Βασιλόπιτας. Нека се съберем отново в четвъртък, 16.01.2025 г., от 17:00 ч. в клуб-ресторант „Алма Матер“ в Ректората, за да разрежем Васильовата пита по гръцки обичай.
Заповядайте!
Лекции на проф. Реа Делверуди от Атинския университет
На 2 и 3 декември 2024 г. гост на специалност „Новогръцка филология“ ще бъде проф. Реа Делверуди от Атинския университет, която ще проведе две лекции за студентите неоелинисти, отворени за всички колеги с интереси към гръцката лингвистика и историята на гръцкия език. Лекциите ще бъдат на гръцки език.
Темите на лекциите са следните:
1. Езикова вариативност и диалогът за стандартния новогръцки през 19. век (Η γλωσσική ποικιλότητα και ο διάλογος για την πρότυπη νέα ελληνική
τον 19ο αιώνα).
Лекцията ще се състои на 02.12.2024 г., понеделник, от 18:00 ч. в Заседателна зала 1, Ректорат.
2. Щрихи от историята на граматиките на гръцкия език (Στιγμιότυπα από την ιστορία των γραμματικών της Νέας Ελληνικής).
Лекцията ще се състои на 03.12.2024 г., вторник, от 18:00 ч. в Заседателна зала 1, Ректорат.
ПРОФЕСОР РЕА ДЕЛВЕРУДИ
Проф. Реа Делверуди е възпитаник на Департамента по френски език и филология на Атинския университет. От 1991 г. работи като главен асистент в Егейския университет, а от 1996 г. работи в Атинския университет, където през 2017 г. достига до академичната длъжност „професор“.
Научните интереси на проф. Делверуди са в областта на синтаксиса и семантиката на гръцки и френски, компаративната лингвистика, теорията на дискурса, историята на лингвистиката и езиковите идеи, историята на граматиките на гръцкия език, езиковата политика (езиков въпрос, диалекти, езиков пуризъм и др.), езиковите контакти и въобще социолингвистиката.
Автор и съавтор е на седем монографии, както и на десетки научни публикации по горната тематика.
Посещението на проф. Реа Делверуди се осъществява с финансовата подкрепа на Фондация „А. С. Онасис“.
Семинар по история на гръцкия език
Специалност „Новогръцка филология“ има удоволствието да Ви покани на семинар по история на гръцкия език, организиран в рамките на нашата филологическа работилница ERGASTERION NEOHELLENICUM, който ще се състои на 27 ноември 2024 г. от 16:30 ч. в Ректората, зала 176.
Темите и лекторите са следните:
1. Проф. д.ф.н. Мирена Славова: „Фонетични характеристики на старогръцкия език“ – https://www.youtube.com/watch?v=VIV2tydP-DU
2. Гл. ас. д-р Николай Шаранков: „Гръцкият език по българските земи“ – https://www.youtube.com/watch?v=9wVjRqwozS4
3. Докторант Борислав Петров: „Гръцкият език на индоевропейски фон“ – https://www.youtube.com/watch?v=tiUbGBdsU4U .
Биографични данни за нашите лектори:
Проф. д.ф.н. Мирена Славова е завършила класическа филология в Софийския университет през 1981 г. Придобива докторска степен с дисертация на тема „Диалектът на мегарските понтийски колонии и рецепцията на елинистическото койне“ през 1988 г. Доктор на филологическите науки (2004 г.) с дисертация на тема „Фонетика на гръцките надписи от България“. От 2007 г. е професор по класически езици (старогръцки език) с хабилитационен труд „<I> диграфите в тракийски език“. От 2005 до 2015 г. е ръководител на Катедрата по класическа филология. Стипендиант на фондация „Онасис“ в Атина (2002 г.) и „Мелон“ (2006 г.) в Американския изследователски институт в Истанбул. Основните ѝ научни интереси са в областта на старогръцкото езикознание – фонетика, морфология, лексикология, етапи и историческо развитие на езика, ономастика, езикът на старогръцките надписи, както и езиковата ситуация и културата на Балканите в античността. Преподавателската ѝ работа обхваща курсове по фонетика и морфология на старогръцкия език, старогръцки език и автори (драма и проза), старогръцки език за начинаещи.
Гл. ас. д-р Николай Шаранков е бакалавър (2001) и докторант по класическа филология (2002-2004). От 2005 г. е асистент по история и историческа граматика на класическите езици. От 2002 г. е член на редакционната колегия на списание Archaeologia Bulgarica, а от 2003 г. – сътрудник на списание L’Année épigraphique. Специализира в Женева. Преподава историческа граматика на старогръцкия език, старогръцки език и автори – атическа ораторска проза и лирика, старогръцки език за начинаещи в специалност „Стара история”. Основните му научни интереси са в областта на историята и историческата граматика на гръцкия и латинския език, палеобалкански езици, антична култура, културна история на българските земи в древността.
Ас. Борислав Петров е асистент в Катедрата по общо, индоевропейско и балканско езикознание при Факултета по славянски филологии. Завършил е специалност „Класическа филология“ през 2021 и магистърската програма „Старобългаристика“ през 2022 г. В момента работи върху дисертация на тема: „Семантика на адиективната деривация в индоевропейските езици“.
Фотоси от събитието